Zadaszenie tarasu, czyli kiedy dach staje się podstawą

Kiedy decydujesz się na taras, z pewnością masz już w głowie obraz tego, jak będzie wyglądał. Wyobrażasz sobie wygodne fotele, hamak, stół, na którym stoi parująca kawa, leżak, może rozwieszone wszędzie światełka. I ostatnie o czym myślisz, to zadaszenie tarasu. A to od niego właśnie zależy, czy zrealizujesz swoją wizję. 

Rozmiar ma znaczenie

Zacznijmy od najważniejszego, czyli od rozmiaru. To od niego będzie zależeć, co będziemy mogli robić pod naszą pergolą i czy będzie ona przylegać do domu, czy będzie konstrukcją wolnostojącą. 

Najpopularniejsze zadaszenie ma wymiary 4×5 metrów i pozwala Ci swobodnie zmieścić pod nim stół, sześć krzeseł, grill i mieć jeszcze sporo przestrzeni do poruszania się. Większość osób, które interesuje pergola tarasowa, decyduje się na zestaw wypoczynkowy i większy stół jadalny, do takiego kompletu stawiamy zadaszenie o wymiarach 4×6 lub 4×8 metrów. 

Taras Krakow

Nie tylko wszystko albo nic

Co ważne, nowoczesne zadaszenie tarasu nie musi być zbudowane nad całą konstrukcją. Ustaloną jej część możemy pozostawić odsłoniętą. Jest to dobre rozwiązanie np. ze względu na rośliny, czy wyznaczone miejsce na leżaki i opalanie się. Każdą z tych opcji bierzemy pod uwagę podczas wspólnego ustalania wymiarów.

Przeczytaj również

Altana Warszawa Szklo

Materiał na miarę

Od tego jak chcesz korzystać z altany zależny będzie też materiał, z którego wykonamy zadaszenie. Jeśli wybierzesz meble z poduszkami to – o ile nie chcesz ich codziennie wnosić do domu i z niego wynosić – najlepszym rozwiązaniem będzie twarde, stałe zadaszenie. Możesz wybrać szkło, które jest droższe, ale zapewni Ci dużo światła, albo dach z blachy lub membrany. To wyjście jest tańsze, ale oczywiście ograniczy dostęp do naturalnego światła. 

Inną opcją są rolety. Te manualne dobrze chronią przed słońcem i odrobinę przed deszczem, należy je jednak zwijać w czasie wichury, żeby nie uległy uszkodzeniu. Rolety automatyczne chronią i przed słońcem, i przed deszczem, a do tego zwijają się automatycznie, kiedy zbyt mocno wieje. Są one jednak dosyć drogie.

Więcej niż cztery ściany

Trudno czuć się komfortowo, kiedy naszą prywatność mogą zakłócić obcy. Dlatego ciekawym rozwiązaniem są przesłony ścienne. Ażurowe, pionowe, poziome, a nawet ukośne mogą uchronić Cię nie tylko przed słońcem i wiatrem, ale też przed ciekawskim okiem sąsiadów.

Wszystko gra

Nowoczesna pergola nie obędzie się bez nowoczesnych multimediów. Wybierając zadaszenie tarasu warto od razu zaplanować przestrzeń na ukrycie przewodów, np.  głośnikowych, od rzutnika, oświetlenia led, kontaktu do ładowania sprzętu czy wzmacniacza wifi. 

Jak widzisz nowoczesne zadaszenie tarasu pełni kluczową rolę w całej konstrukcji. Spełnia ono nie tylko rolę estetyczną, ale też użytkową, tworząc dla Ciebie wymarzone miejsce do relaksu.