Pergola, zadaszenie tarasu czy altana na taras to odpowiedź na każdą pogodę. Dzięki niej możesz spędzać czas na powietrzu niezależnie od tego, czy praży słońce, czy pada deszcz. Jeśli marzysz o wyjściu z poranną kawą na własny, zadaszony taras, to rozwiązanie jest dla Ciebie idealne. Jednak wybór pergol na rynku jest duży, a na podstawowe pytanie - pergola drewniana czy aluminiowa - trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W tym artykule postaramy się Ci jej udzielić.

Konfiguracja pergoli

W tej kategorii zdecydowanie wygrywa pergola drewniana. Drewno można dowolnie przyciąć i  dopasować, z aluminium sprawa jest trudniejsza. Oczywiście nie będziesz mieć problemu zamawiając metalowy element o długości np. 4,2 m, jednak musisz pamiętać, że zapłacisz firmie za pełne 5 metrów - producenci posiadają bowiem konkretne długości elementów, które muszą przyciąć na wymiar.

Wybierając pergolę drewnianą masz również o wiele więcej możliwości jeśli chodzi o jej poszczególne elementy. Ścianki, nowoczesne zadaszenie, oświetlenie, multimedia - rozwiązań i wariantów, z których możesz wybierać jest o wiele więcej niż w przypadku pergoli metalowej. W Pinegard możesz też liczyć na kompleksową obsługę i ogromny wybór elementów najwyższej jakości w ofercie.

Wytrzymałość

Pergola drewniana dobrej jakości to rozwiązanie wyjątkowo wytrzymałe. Odpowiednio konserwowana odwdzięczy się nam doskonałym wyglądem i bezpiecznym użytkowaniem przez lata. Oferowana przez Pinegard powłoka OSMO, stworzona na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych, zabezpiecza całą konstrukcję bez potrzeby wymagającej pielęgnacji. 

Drewniana konstrukcja jest też cięższa, a więc mniej narażona na odkształcenia i uszkodzenia związane np. z silnym wiatrem. 

Przeczytaj również

Pergola aluminiowa wymaga mniej konserwacji, ale wszelkie uszkodzenia, zadrapania, obicia, itp. są na niej o wiele bardziej widoczne. Jest też bardziej narażona na wszelkie wgniecenia, o które - szczególnie w przypadku np. imprezy urodzinowej - naprawdę nietrudno. O wiele bardziej skomplikowana jest również wymiana elementów bez naruszania konstrukcji pergoli. W przypadku opcji drewnianej znacznie łatwiej jest naprawić ewentualne szkody bez ponoszenia wysokich kosztów.

Wygoda użytkowania

Nowoczesna pergola wykonana z drewna to wygodne rozwiązanie. Ze względu na solidność i wagę materiału jest bardziej stabilna, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i wynikający z niego spokój użytkowania, szczególnie jeśli korzystają z niej też dzieci.

Drewniana pergola daje również o wiele więcej możliwości modyfikacji, niż aluminiowa. Możesz zawiesić w niej huśtawkę, dodać ściankę, przesłonę, roletę, schować elektrykę wewnątrz drewna, itd.

Dodatkowo aluminiowa pergola nagrzewa się w słońcu. Nie wpływa to oczywiście na odczuwaną pod nią temperaturę, ale oznacza to, że będzie gorąca w dotyku.

Design

Drewno to materiał ciepły i ekskluzywny. Nie tylko piękniej się starzeje, ale pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych domów. To również materiał wszechstronny - wielość odmian i kolorów sprawia, że nie musisz rezygnować z własnych upodobań - konstrukcja w kolorze antracytu zapewni Ci zarówno wygląd metalu, jak i naturalną fakturę drewna.

Pergola z Pinegard

W Pinegard od lat pracujemy z drewnem i poznaliśmy jego sekrety wykonując setki konstrukcji na zamówienie. Każdy z naszych produktów przechodzi przez starannie zaplanowany proces. Nie otrzymasz od nas formularza do wypełnienia i namiaru na biuro obsługi klienta. Ustalimy z Tobą wszystkie szczegóły, zaprojektujemy Twoją wymarzoną konstrukcję, zamontujemy ją i posprzątamy po sobie tak, by teren wyglądał dokładnie tak samo, jak przed naszym przybyciem.

Zainteresuje Cię również