Pergola: drewniana, czy aluminiowa?

Pergola, zadaszenie tarasu czy altana na taras to odpowiedź na każdą pogodę. Dzięki niej możesz spędzać czas na powietrzu niezależnie od tego, czy praży słońce, czy pada deszcz. Jeśli marzysz o wyjściu z poranną kawą na własny, zadaszony taras, to rozwiązanie jest dla Ciebie idealne. Jednak wybór pergol na rynku jest duży, a na podstawowe pytanie – pergola drewniana czy aluminiowa – trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. W tym artykule postaramy się Ci jej udzielić.

Konfiguracja pergoli

W tej kategorii zdecydowanie wygrywa pergola drewniana. Drewno można dowolnie przyciąć i  dopasować, z aluminium sprawa jest trudniejsza. Oczywiście nie będziesz mieć problemu zamawiając metalowy element o długości np. 4,2 m, jednak musisz pamiętać, że zapłacisz firmie za pełne 5 metrów – producenci posiadają bowiem konkretne długości elementów, które muszą przyciąć na wymiar.

Wybierając pergolę drewnianą masz również o wiele więcej możliwości jeśli chodzi o jej poszczególne elementy. Ścianki, nowoczesne zadaszenie, oświetlenie, multimedia – rozwiązań i wariantów, z których możesz wybierać jest o wiele więcej niż w przypadku pergoli metalowej. W Pinegard możesz też liczyć na kompleksową obsługę i ogromny wybór elementów najwyższej jakości w ofercie.

Wytrzymałość

Pergola drewniana dobrej jakości to rozwiązanie wyjątkowo wytrzymałe. Odpowiednio konserwowana odwdzięczy się nam doskonałym wyglądem i bezpiecznym użytkowaniem przez lata. Oferowana przez Pinegard powłoka OSMO, stworzona na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych, zabezpiecza całą konstrukcję bez potrzeby wymagającej pielęgnacji.

Drewniana konstrukcja jest też cięższa, a więc mniej narażona na odkształcenia i uszkodzenia związane np. z silnym wiatrem. 

Przeczytaj również

Pergola aluminiowa wymaga mniej konserwacji, ale wszelkie uszkodzenia, zadrapania, obicia, itp. są na niej o wiele bardziej widoczne. Jest też bardziej narażona na wszelkie wgniecenia, o które – szczególnie w przypadku np. imprezy urodzinowej – naprawdę nietrudno. O wiele bardziej skomplikowana jest również wymiana elementów bez naruszania konstrukcji pergoli. W przypadku opcji drewnianej znacznie łatwiej jest naprawić ewentualne szkody bez ponoszenia wysokich kosztów.

Wygoda użytkowania

Nowoczesna pergola wykonana z drewna to wygodne rozwiązanie. Ze względu na solidność i wagę materiału jest bardziej stabilna, co przekłada się na większe bezpieczeństwo i wynikający z niego spokój użytkowania, szczególnie jeśli korzystają z niej też dzieci.

Drewniana pergola daje również o wiele więcej możliwości modyfikacji, niż aluminiowa. Możesz zawiesić w niej huśtawkę, dodać ściankę, przesłonę, roletę, schować elektrykę wewnątrz drewna, itd.

Dodatkowo aluminiowa pergola nagrzewa się w słońcu. Nie wpływa to oczywiście na odczuwaną pod nią temperaturę, ale oznacza to, że będzie gorąca w dotyku.

Design

Drewno to materiał ciepły i ekskluzywny. Nie tylko piękniej się starzeje, ale pasuje zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych domów. To również materiał wszechstronny – wielość odmian i kolorów sprawia, że nie musisz rezygnować z własnych upodobań – konstrukcja w kolorze antracytu zapewni Ci zarówno wygląd metalu, jak i naturalną fakturę drewna.

Pergola z Pinegard

W Pinegard od lat pracujemy z drewnem i poznaliśmy jego sekrety wykonując setki konstrukcji na zamówienie. Każdy z naszych produktów przechodzi przez starannie zaplanowany proces. Nie otrzymasz od nas formularza do wypełnienia i namiaru na biuro obsługi klienta. Ustalimy z Tobą wszystkie szczegóły, zaprojektujemy Twoją wymarzoną konstrukcję, zamontujemy ją i posprzątamy po sobie tak, by teren wyglądał dokładnie tak samo, jak przed naszym przybyciem.