Staw kąpielowy czy basen

Marzysz o miejscu do relaksu, gdzie mógłbyś odprężyć się w luksusowym salonie ogrodowym i ochłodzić pływając? Basen i staw kąpielowy nadal są symbolami luksusu, chociażby ze względu na fakt, że mamy miejsce, żeby je wybudować.  W tym oczywiście nie możemy pomóc, ale podpowiemy kilka rzeczy, które mogą przybliżyć Cię do Twojego marzenia.

Basen

Basen jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie minimalizm, czyste linie i bardziej industrialne klimaty. Niepotrzebne jest Ci też dużo miejsca –  szerokość basenu powinna mieć minimum 2,5 m szerokości (zazwyczaj 4-8) i 6 m długości (zwykle 8-12). 

Z basenem oczywiście idealnie zgrywa się nowoczesny salon ogrodowy. Możesz w nim mieć miejsce nie tylko na przebranie się, ale też na złapanie oddechu, schłodzenie się, kawę, czy wręcz imprezę nad basenem. Salon czy pergolę możesz dobrać kolorem i stylem do basenu, dzięki czemu zyskasz eleganckie miejsce do wypoczynku. Zadaszenie pozwoli również cieszyć się przebywaniem na powietrzu jeśli zmieni się pogoda.

Najczęściej wspominanym minusem basenu jest chlorowana woda. Coraz więcej osób jest na chlor uczulonych, a nawet jeśli nie, nie do końca pasuje im zapach, czy sam fakt zastosowania chemii. Oczywiście z jej powodu woda w basenie jest tak klarowna i ma atrakcyjny kolor, jednak dla wielu osób nie jest to wystarczające usprawiedliwienie stosowania sztucznych środków. Problemem też może być konieczność spuszczania wody na zimę, chociaż w przypadku basenów poliestrowych zalecane jest pozostawienie w nich odrobiny wody, gdyż bez niej niecka może pękać. 

Staw kąpielowy

Stawy kąpielowe cieszą się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. Przewyższają one bowiem baseny pod prawie każdym względem. 

Staw kąpielowy to połączenie basenu z oczkiem wodnym. Są one fizycznie rozgraniczone, a cały staw dzieli się na trzy części: regeneracyjną, do pływania i komorę filtracji biologicznej. W przeciwieństwie do basenu staw nie wymaga zastosowania środków chemicznych, bo całą pracę wykonują rośliny i naturalne filtry. Dzięki temu jest tańszy w utrzymaniu i oczywiście zdrowszy. Fantastyczną wiadomością może być też to, że nie trzeba spuszczać z niego wody, co sprawia, że zimą będziesz mógł cieszyć się własnym lodowiskiem.

Przeczytaj również

Stawy ogrodowe są też doskonałym rozwiązaniem dla miłośników natury. Ponieważ filtracja odbywa się dzięki roślinom, całość może wyglądać jak dzikie jezioro i to takie, w którym można się bezpiecznie kąpać. Idealnie też komponuje się w ogrodzie i nie trzeba pod niego wyrównywać terenu. Postawienie obok niego drewnianej altany sprawia, że w ogrodzie będziemy mieli i jezioro, i basen, i domek przy basenie. Dzięki temu zyskasz wygodne miejsce do spędzania czasu, grillowania, czy pilnowania dzieci pluskających się w wodzie.

Nowoczesna altana, czy pergola z drewna idealnie wkomponuje się również w teren, nie odciągając uwagi od gwiazdy ogrodu, czyli stawu kąpielowego.