Konserwacja nowoczesnej altany ogrodowej z drewna

Nowoczesna, drewniana altana ogrodowa to jednocześnie modne i ponadczasowe rozwiązanie. Obie te cechy łączą się nie tylko w luksusowym wyglądzie, ale też w długowieczności drewna. Jak jednak utrzymać altanę w doskonałym stanie tak, by faktycznie zachowała swój ekskluzywny wygląd i służyła nam przez lata? Jak często malować taras? Czy mniejsze elementy jak np. deska tarasowa wymagają takich samych zabiegów?

Surfix

Czym w ogóle jest drewno?

Na początek warto zrozumieć naturę materiału, z jakim pracujemy. Drewno to materiał polimerowy, co w praktyce oznacza, że jest “gęste”, a dzięki temu wytrzymałe. Jest też substancją kompozytową, czyli nie jest jednorodnym, zbitym tworzywem. Te dwie cechy są niezmierne ważne w konserwacji, bo warunkują cechy substancji, które najlepiej zabezpieczą drewno.

Jako polimer drewno jest wytrzymałe na deszcz i wilgoć, bo bardzo powoli chłonie wodę. To, co mu szkodzi, to jego schnięcie. Mokre drewno powoli pęcznieje i jeśli temperatura po deszczu nie zmieni się drastycznie, równie powoli wysycha, wracając do swojej pierwotnej postaci. Jednak jeśli na niebie pojawi się wyczekiwane, prażące słońce, drewno szybko odda wilgoć, a wypełnione “spuchniętymi” wcześniej włóknami przestrzenie, po gwałtownym skurczeniu pozostaną puste i będą powodować pękanie drewna.

Konserwacja nowoczesnej altany

Na szczęście odpowiednio zakonserwowana fabrycznie altany skutecznie zapobiega niszczeniu drewna i sprawia, że cała konstrukcja będzie bezpieczna i pozostanie w doskonałym stanie przez długie lata. Najważniejszym elementem jest nie tyle częstotliwość, co sam impregnat. Musi on wnikać w drewno i jednocześnie zabezpieczać jego powierzchnię. Obie te cechy chronią drewno przed wnikaniem w nie wilgoci, która powoduje zniszczenia nie tylko wskutek pękania materiału, ale też poprzez rozwój grzybów. 

Przeczytaj również

Najbardziej popularnymi metodami zabezpieczania drewna są powłoki olejowe, lakiernicze i wodne. Te pierwsze wnikają w drewno, wzmacniają je, pozwalają na szybkie, selektywne poprawki i nie pękają ani nie łuszczą się. Powłoki lakiernicze i wodne z kolei chronią drewno od zewnątrz, jednak nie można ich poprawiać miejscowo, pękają, łuszczą się i rozwarstwiają, a renowacja możliwa jest tylko po gruntownym cyklinowaniu całej powierzchni.

Konserwacja drewna przy użyciu OSMO

Jak widzisz naprawdę znamy się na drewnie i robimy wszystko, by jakość oferowanych przez nas produktów była jak najwyższa – poczynając od samego materiału, przez jego łączenie, po konserwację. Po latach doświadczeń i researchu zdecydowaliśmy się na powłoki OSMO. Stworzone na bazie naturalnych olejów i wosków roślinnych, zabezpieczają całą konstrukcję zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz. Jednocześnie pozwalają drewnu oddychać, wzmacniając jego strukturę bez utraty naturalnej sprężystości i zapewniają znakomite pokrycie nawet cienką warstwą. Co ciekawe, OSMO wygładza powierzchnię drewna (w przeciwieństwie do lakierów, które podnoszą jego włókna), dzięki czemu Twoja altana jest również zabezpieczona przed wcieraniem brudu i łatwa do utrzymania w czystości. 

Konserwacja nowoczesnej pergoli Pinegard

Każda z oferowanych przez nas konstrukcji jest już zabezpieczona powłoką OSMO. Wszystkie elementy drewniane są malowane już na etapie produkcji, włącznie z miejscami po nawierceniach, frezowaniach i wszelkich innych zakamarkach altany – nawet tych, których nie widać po montażu. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się swoją altaną, tarasem czy pergolą natychmiast po montażu i nie będziesz musiał martwić się o jej wygląd przez kolejne lata.

Jak często malować?

Poza ochroną samego drewna, rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy jego konserwacji jest kolor. Brązy i naturalne barwy najdłużej utrzymają swój wygląd bez specjalnych zabiegów – wystarczy, że odświeżysz je minimalnie co 3 a maksymalnie co 8 lat. Jednak w przypadku mocno kryjących kolorów, takich jak modny antracyt lub biel musisz pamiętać o dodatkowej konserwacji od strony południowej – jeśli masz za sobą upalne, słoneczne lato, te zabiegi warto przeprowadzać co roku.