Nowoczesna altana może spełniać wiele funkcji. Żeby w pełni skorzystać z jej uroków, zaplanuj ze specjalistami jej przeznaczenie w różnych warunkach pogodowych.

Zadaszona altana na wiosnę

Kiedy budzą już nas promienie słoneczne, a nie zimowa szarówka, zaczynamy chętniej spędzać czas na zewnątrz. Żeby wygodnie korzystać z uroków altany wystarczy Ci konstrukcja o rozmiarach 4x5 metrów. Swobodnie zmieścisz w niej stół, sześć krzeseł i będziesz mieć jeszcze sporo przestrzeni do poruszania się. 

Altana z letnią kuchnią

Lato to idealna pora na siedzenie w altanie. Żeby móc zmieścić w niej zestaw wypoczynkowy i stół jadalny, potrzebujesz konstrukcji o wymiarach 4x6 lub 4x8 metrów. Letnia kuchnia, w której będziesz mieć pod ręką wszystkie potrzebne urządzenia i produkty na imprezy też bez problemu znajdzie tam swoje miejsce. Planując takie centrum rozrywki pamiętaj też o możliwości ukrycia w konstrukcji przewodów np. głośnikowych, oświetlenia led, kominka elektrycznego czy po prostu kontaktu do podłączenia sprzętu. Dodatkowe, ażurowe przesłony uchronią towarzystwo, ale też opalających się członków rodziny przed ciekawskim okiem sąsiadów.

Altana ze ścianami jako ochrona przed deszczem 

Nasza szerokość geograficzna oferuje nam zdecydowanie mniej suchych niż mokrych dni. Żeby i w nie móc cieszyć się altaną, już na początku przygotuj swoją altanę na gorszą pogodę. Możesz zamknąć ściany konstrukcji roletami, które uchronią Cię przed deszczem i wiatrem, jednak ograniczają widoki. Najbardziej estetyczną opcją są przesuwne szyby, które nie tylko zapewniają szczelną ochronę, ale też nie zamykają dostępu do światła i możliwości podziwiania krajobrazu. 

Altana z otwartą pergolą

Stałe zadaszenie jest wygodną opcją, ale może się okazać, że będzie Ci przeszkadzać w opalaniu lub hodowaniu roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest rozbudowanie altany o pergolę, która tworzy odsłoniętą przestrzeń na leżaki czy ogródek warzywny. Ten będzie wyjątkowo przydatny kiedy stworzysz w altanie letnią kuchnię ogrodową lub bar ogrodowy.

Altana jako pokój ogrodowy

Nowoczesna altana może też stać się pokojem ogrodowym. Jeśli zamkniemy konstrukcję, będzie wspaniałym miejscem wypoczynku w każdą pogodę i przy każdej temperaturze - również zimą. Dzięki odpowiedniej izolacji ścian i podłączeniu elektryki można z niej nawet zrobić w pełni funkcjonalny domek dla gości.

Jak widzisz nowoczesna, dobrze zaplanowana altana może służyć Ci przez cały rok. Nawet jeśli nie urządzisz w niej wszystkiego od razu, zaprojektujemy ją tak, by mogła rosnąć wraz z Twoimi potrzebami.