Czy z altany ogrodowej można korzystać zimą? Zimowy salon ogrodowy

Altana ogrodowa to miejsce, które często kojarzymy z ciepłymi letnimi dniami, gdzie możemy zrelaksować się na świeżym powietrzu i delektować się pięknem ogrodu. Jednak coraz więcej osób odkrywa potencjał altan ogrodowych także w sezonie zimowym. Takie przestrzenie, z odpowiednim wyposażeniem i planowaniem, mogą stać się zimowymi salonami ogrodowymi — miejscem, gdzie można cieszyć się naturą, nawet gdy za oknem jest mróz i śnieg.

altana ogrodowa z termodrewna

Altana ogrodowa — baza dla zimowego salonu

Decydując się na korzystanie z altany ogrodowej w zimie, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie tego miejsca. Kluczowym elementem jest oczywiście izolacja termiczna. Altana, która ma służyć jako zimowy salon ogrodowy, musi być dobrze ocieplona, aby utrzymać ciepło wewnątrz. To może oznaczać zastosowanie dodatkowej izolacji, na przykład w postaci termopaneli na ścianach i suficie.

Oczywiście warto zabezpieczyć tu także przeszklenia. Dobrym pomysłem jest uszczelnienie wszelkich potencjalnych miejsc przenikania ciepła. Taka izolacja pozwoli zachować ciepło w pomieszczeniu i jednocześnie umożliwi obserwację zimowego krajobrazu.

Ogrzewanie zimowego salonu ogrodowego

Oczywiście, izolacja to tylko część rozwiązania. Warto również zastanowić się nad sposobem ogrzewania zimowego salonu ogrodowego. Możliwości jest wiele, a wybór zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu.

Jednym z popularnych sposobów ogrzewania altan ogrodowych zimą są piece na drewno. Jednak, chociaż są efektywne, wymagają obsługi i stanowią zagrożenie pożarowe, podobnie jak piece gazowe.

Kolejnym, ale bezpieczniejszym rozwiązaniem są grzejniki elektryczne, ale jeżeli z takiego zimowego salonu, czy też ogrodu zimowego będziesz korzystać sporadycznie, lepszym wyborem mogą okazać się promienniki podczerwienie. W przeciwieństwo do pozostałych źródeł ogrzewania, tutaj ciepło nie rozchodzi się w powietrzu, a dociera bezpośrednio do ciała osób, które przebywają wewnątrz altany.

Wyposażenie, czyli jak urządzić zimowy ogród w altanie

Zimowy salon ogrodowy to nie tylko miejsce do ciepłego odpoczynku, ale także przestrzeń do relaksu i zabawy. Dlatego warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Wygodne meble wypoczynkowe, które można łatwo czyścić, są kluczowe. Możesz wybrać sofy, fotele, lub leżaki – wszystko zależy od Twoich preferencji i dostępnej przestrzeni.

Jeśli zabudowa jest dość duża, możesz w niej postawić także jacuzzi, urządzić bar lub kuchnię. Nowoczesną altanę ogrodową z pomocą Pinegard możesz zaaranżować w taki sposób, aby spełniała Twoje najśmielsze oczekiwania nawet zimą.

Oświetlenie zimowego salonu w ogrodzie

Nie zapomnij też o odpowiedniej ilości oświetlenia. W zimowe wieczory dobra iluminacja altany ogrodowej stworzy przytulną atmosferę i umożliwi korzystanie z przestrzeni nawet po zmroku. Możesz zainstalować lampy sufitowe, ścienne lub lampiony. Dobrym pomsyłem są wielobarwne taśmy LED lub zdalnie sterowane żarówki z możliwością zmiany barwy i natężenia światła.

Rośliny w zimowym ogrodzie

Rośliny to nieodłączny element ogrodu, nawet zimą. W zimowym salonie ogrodowym warto postawić na odporne na niskie temperatury gatunki roślin, które dodadzą uroku i koloru tej przestrzeni. Niektóre rośliny, takie jak iglaki, wrzosy czy trawy ozdobne, zachowują swoje piękno także w okresie zimowym. Można je łatwo hodować w skrzynkach.

Rośliny doniczkowe to również świetny pomysł na dekorację zimowego salonu ogrodowego. Kwiaty doniczkowe, takie jak storczyki, begonie czy filodendrony, mogą być piękną ozdobą altany i przynieść trochę wiosennego klimatu do zimowego ogrodu.

Całoroczna altana ogrodowa, czyli korzystanie z zimowego salonu ogrodowego

Kiedy altana ogrodowa jest już odpowiednio przygotowana i wyposażona, można cieszyć się nią przez cały sezon zimowy. To idealne miejsce do czytania książek, delektowania się ciepłym napojem, obserwowania ptaków na drzewach czy po prostu relaksowania się po trudnym dniu.

Zimowy salon ogrodowy może być również doskonałym miejscem do organizowania spotkań rodzinnych lub przyjęć towarzyskich. Zimowe grillowanie, kąpiele w jacuzzi czy wieczorne kolacje przy świecach — wszystko to jest możliwe w zimowym ogrodzie.

Chcesz urządzić ogród zimowy w wolnostojącej altanie? Zrób to z Pinegard

Odpowiednio przygotowana altana ogrodowa może stać się zimowym salonem ogrodowym, który pozwoli cieszyć się urokami natury przez cały rok.

Izolacja termiczna, zabezpieczenie przeszklenia i skuteczne ogrzewanie to kluczowe elementy, które umożliwiają korzystanie z tego miejsca nawet w najzimniejsze dni. Dodatkowo odpowiednie wyposażenie i dekoracje sprawią, że zimowy salon ogrodowy stanie się ulubionym miejscem do relaksu i spędzania czasu z bliskimi. Dlatego warto rozważyć tę inwestycję i cieszyć się pięknem ogrodu przez cały rok.

Jeśli marzysz o budowie ogrodu zimowego, który latem zamienia się w altanę i odwrotnie, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zaplanować wymarzony salon ogrodowy. Wybudujemy go i pomożemy wyposażyć, abyś mógł się wyciszyć, przeczytać książkę i posłuchać muzyki, a także urządzić grilla, czy romantyczną kolację zarówno latem, jak i zimą.