Cień i słońce w domu — pergola na taras

Właściciele tego domu stawiają na ergonomię i oszczędność, dlatego wybierają nowoczesne rozwiązania jak fotowoltaiki. Postawili też na mały dom, który łatwo ogrzać. Dzięki dużym oknom, zadbali o dopływ światła, które zimą dostarcza ciepła. Niestety te same okna latem, sprawiają, że wewnątrz robi się zbyt gorąco. Zamontowane w nich rolety nie spełniają zbyt dobrze swojej funkcji, dlatego potrzebne było inne rozwiązanie, które dostarczy cienia. To spowodowało, że inwestorzy zamówili u nas pergolę na taras.

Jak uzyskać odrobinę cienia na tarasie i w domu?

Pergola, którą zamontowaliśmy na niedużym tarasie, została dopasowana specjalnie do niego i nie wychodzi poza jego obrys. Wykonaliśmy ją w całości z drewna, malowanego na grafitowy kolor, nawiązując do wyglądu domu i pokrycia dachowego. Dzięki temu stworzyliśmy spójną całość.

Projektując tę pergolę, musieliśmy mieć cały czas na myśli główny cel – zapewnić cień wewnątrz domu, nie ograniczając przy tym dopływu dostatecznej ilości światła. Wykonaliśmy więc zadaszenie z nieruchomych drewnianych lameli, ułożonych pod odpowiednim kątem względem słońca. Dzięki temu udało się sprostać temu zadaniu.

Pergola na taras, która nie ogranicza dopływu światła

Chociaż to mała i lekka konstrukcja, jej ustawienie było kluczowe. Nie jest łatwo postawić pergolę na tarasie, która zwykle ogranicza dopływ światła, a jednocześnie zadbać o to, by nie brakowało go w domu. Obliczyliśmy układ paneli, uwzględniając kierunki geograficzne i kąt padania światła. Dzięki temu, ten projekt zdecydowanie się udał. Właściciele nie muszą zasłaniać rolet okiennych, by uzyskać latem przyjemny cień wewnątrz. Co więcej, zyskali przytulną przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu. Wystarczy, że postawią meble pod pergolą, a taras stanie się niejako przedłużenie salonu.

Jeśli i Ty masz w planach budowę pergoli, która wymaga odpowiedniego podejścia, to koniecznie zwróć się z nimi do nas.