Czy wiata garażowa wymaga pozwolenia na budowę?

Nie każdy chce budować na swojej posesji murowany garaż. Nie każdy może to zrobić. Jednak każdy chce zabezpieczyć swój samochód przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak opady atmosferyczne, wysoka czy niska temperatura i promienie UV. W takich sytuacjach dobrym pomysłem wydaje się więc budowa wiaty garażowej. Taka lekka konstrukcja to popularne rozwiązanie dla osób poszukujących funkcjonalnego i ekonomicznego zadaszenia dla swojego auta. Tylko, czy wiata garażowa wymaga pozwolenia na budowę? Odpowiadamy.

Wiata garażowa jednostanowiskowa z altaną śmietnikową.

Definicja wiaty garażowej wg prawa budowlanego

Prawo budowlane nie podaje precyzyjnej definicji wiaty, jednak z interpretacji różnych przepisów przyjęło się, że jest to lekka konstrukcja słupowa, trwale związana z gruntem (np. poprzez fundamenty). Kluczowe elementy wiaty z kolei to dach i słupy nośne. Wiata zazwyczaj nie posiada ścian z większości stron, co odróżnia ją od pełnoprawnych budynków.

Co ważne, Prawo budowlane nie wskazuje rodzaju wiaty, czy też jej przeznaczenia. Powyższą definicję należy zatem rozumieć jako definicję jakiejkolwiek wiaty, którą chcemy postawić na swojej działce. Bez znaczenia jest fakt, czy będzie pod nią stać samochód, rowery, czy też nawet basen rozporowy. Czy zatem konieczne jest pozwolenie na jej budowę? Nie zawsze.

Kiedy pozwolenie na budowę wiaty nie jest potrzebne?

W niektórych przypadkach możliwe jest postawienie wiaty garażowej bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę. Należy odnieść się tutaj do zapisów art. 29 Budowy i roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę w Ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. o Prawie budowlanym (z późn. zmianami).

Art. 29 punkt 1.14c brzmi:
Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
wolnostojących wiat
– o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;

We wspomnianym wyżej artykule możemy znaleźć informacje, które mówią, że wiata garażowa bez pozwolenia jest możliwa, o ile spełnimy określone kryteria.

Po pierwsze, na działkach niezabudowanych budynkiem mieszkalnym:

  • wiata może mieć maksymalnie 35 m²
  • na każde 500 m² działki można postawić maksymalnie dwie takie konstrukcje.

Zgłoszenie budowy wiaty garażowej

W powyższym wypadku konieczne jest zgłoszenie budowy wiaty w odpowiednim Urzędzie / Starostwie Powiatowym. Należy złożyć wniosek zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych bez pozwolenia. Do wniosku często dołącza się inne dokumenty, takie jak oświadczenie o prawie do dysponowania działką, czy projekt wiaty z wyrysami.

Po złożeniu wniosku urząd ma 21 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli w tym czasie inwestor nie otrzyma informacji o odrzuceniu wniosku, może przystąpić do budowy na podstawie tzw. cichej zgody.

Konsekwencje braku dopełnienia formalności

Niedopełnienie formalności zgłoszeniowych lub niezachowanie wymaganych warunków może skutkować uznaniem konstrukcji za samowolę budowlaną, co wiąże się z możliwością nałożenia kary. Wysokość kary wyliczana jest zgodnie z przepisami Prawa budowlanego.

No dobrze, ale czy można zbudować wiatę garażową bez pozwolenia i bez zgłoszenia? Tak.

Wiata bez pozwolenia i bez zgłoszenia — czy to możliwe?

Na działkach z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe nie jest wymagane pozwolenie ani zgłoszenie budowy wiaty, o ile ta nie przekracza powierzchni 50 m2.

Istotna jest tutaj interpretacja zapisu punktu 2.2 art. 29 Ustawy o Prawie budowlanym, który brzmi:

Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30, budowa:
wiat o powierzchni zabudowy do 50 m2, sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, przy czym łączna liczba tych wiat na działce nie może przekraczać dwóch na każde 1000 m2 powierzchni działki;

Oznacza to, że na każdy 1000 m2 swojej posesji możesz postawić jedną wiatę o powierzchni do 50 m2. Jednakże, jeśli chcesz wybudować wiatę na działce, musisz wziąć pod uwagę jeszcze jedne istotne regulacje prawne — Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Przed rozpoczęciem budowy wiaty sprawdź MPZP

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) określa, w jaki sposób może być wykorzystywana działka i jakie parametry musi spełniać konstrukcja, którą zamierzasz na niej postawić. Warto sprawdzić w swoim urzędzie gminy, czy Twoja działka jest objęta takim planem.

Wiata jest budowlą unoszącą się na ziemią i trwale związaną z gruntem. Wiesz już, kiedy nie potrzebujesz pozwolenia i kiedy należy zgłosić jej budowę do Starostwa Powiatowego, ale musisz zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt Prawa budowlanego — odległość od sąsiedniej działki.

Omawiana dziś Ustawa o Prawie budowlanym zawiera zapisy, które mówią, że możliwa jest budowa stanowisk postojowych dla samochodów osobowych mieszczących do 10 aut, ale muszą być usytuowane co najmniej 3 metry od granicy działki i co najmniej 7 metrów od okien sąsiedniego budynku mieszkalnego.

Czy wiata garażowa wymaga pozwolenia? Niekoniecznie!

Wiata garażowa o powierzchni, która nie przekracza 50 m2 z powodzeniem zmieści 2, a nawet 3 auta pod swoim dachem. Jak widzisz, postawienie jej na działce budowlanej nie wymaga pozwolenia ani zgłoszenia. Jeśli zatem zdecydujesz się ją wybudować i chcesz, żeby tworzyła stylowe połączenie z Twoim ogrodem, zleć to nam.

Chcesz wybudować wiatę garażową bez pozwolenia? Wybierz nowoczesny carport od Pinegard

W Pinegard tworzymy minimalistyczne i designerskie konstrukcje ogrodowe z wysokiej klasy drewna. Dzięki temu zyskasz funkcjonalną i estetyczną przestrzeń dla swojego samochodu, którą my nazywamy carportem.